KJØBENHAVNS GULDSMEDELAUG
Sekretariat: Maria Tsoskunoglu
Thyges Vænge 3, 1. tv
2770 Kastrup
61 71 94 40
www.guldsmedelauget.dk
mail@guldsmedelauget.dk

I Guldsmedelauget har vi bedt guldsmede/guldsmedefirmaer, der repræsenterer unikt og gedigent dansk kunsthåndværk, om at forevise hver tre til fire smykker, der på én gang fortæller hvert enkelt kunsthåndværkers/smykkefirmas særpræg og samtidig viser den urgamle tradition for håndværksmæssig kunnen.Endvidere har vi bedt om at få et bud på, hvad unge fremadstormende talenter i guldsmedefaget har af ideer, efter flere år på efteruddannelse og med afgang fra Institut for Ædelmetal.

 

2016

Bodil Binner, Kronprinsessegade 34, 1306 Copenhagen K, www.bodilbinner.dk
Felix, Juvelatelieret, Store Kongensgade 96, 1264 København K, www.juvelatelieret.dk
Karin Castens, Castens Enchanted Jewellery, Holbergsgade 19 a, 1057 København K, www.castens.com
Krebs.Hyllested, Nikolaj Plads 5, 1067 København K, www.krebshyllested.dk
Mads Heindorf, Mads Heindorf Jewellery, Gothersgade 105, 1123 København, www.madsheindorf.dk
Signe Abrahamson jewelery, Valkendorfgade 15, 1151 København K, www.signeabrahamson.com

2015

Bodil Binner, Kronprinsessegade 34, 1306 Copenhagen K, www.bodilbinner.dk
Felix, Juvelatelieret, Store Kongensgade 96, 1264 København K, www.juvelatelieret.dk
Krebs.Hyllested, Nikolaj Plads 5, 1067 København K, www.krebshyllested.dk
Mads Heindorf, Mads Heindorf Jewellery, Gothersgade 105, 1123 København, www.madsheindorf.dk
Pernille Schou-Elsass, Elsass Jewelry, Kronprinsessgade 34B, 1306 København K, www.elsassjewelry.dk

2014

Lina Christensen, TACTUS, Galerie Tactus, Læderstræde 13, Mezzanin, 1201 København K, www.linachristensen.com
Mads Heindorf, Mads Heindorf Jewellery, Gothersgade 105, 1123 København, www.madsheindorf.dk
Krebs.Hyllested, Nikolaj Plads 5, 1067 København K, www.krebshyllested.dk
Sofie Lunøe, Gråbrødretorv 3, 1154 København K, www.sofielunoe.com

2013

Lina Christensen, TACTUS, Trondhjemsgade 2, Parterre, 2100 København Ø, www.linachristensen.com
Mads Heindorf, Mads Heindorf Jewellery, Gothersgade 105, 1123 København, www.madsheindorf.dk
Krebs.Hyllested, Nikolaj Plads 5, 1067 København K, www.krebshyllested.dk

2012

Bodil Binner, Bredgade 18, 1260 København K, www.bodilbinner.dk
Charlotte Christina Larsen, facon + facon, Oehlenschlægersgade 79, 4.tv, 1663 København V, www.faconfacon.com
Lina Christensen, TACTUS, Trondhjemsgade 2, Parterre, 2100 København Ø, www.linachristensen.com
Mads Heindorf, Mads Heindorf Jewellery, Gothersgade 105, 1123 København, www.madsheindorf.dk
Krebs.Hyllested, Nikolaj Plads 5, 1067 København K, www.krebshyllested.dk

2011

Bodil Binner, Bredgade 18, 1260 København K, www.bodilbinner.dk
Bærbart, Nybrogade 26, 1203 København K., www.bærbart.dk
Deltagere: Helle Bjerrum, Karen Fly, Trine Trier, Mette Laier, Anne-Mette Kildegaard
Goldfingers, Klosterstræde 18, 1157 København K,www.goldfingers.dk,
Deltagere: Janne Krogh, Karl Ejnar Nybo, Annette Dam, Christian Castello Hansen

2010

Berit Hertz, P. Hertz, Kgl. Hofjuvelerer, Købmagergade 34, 1150 København K, www.phertz.dk
Ole Lynggaard A/S, Hellerupvej 15B, 2900 Hellerup, www.olelynggaard.dk
Lina Christensen, Guldsmedegården, Kirketorvet 9, 1.th., 2820 Gentofte, www.linachristensen.com
Jytte Kløve, Lyngby Hovedgade 44, 2800 Kgs. Lyngby, www.kloeve.dk
Kasia Gasparski, Guldkompagniet, Kompagnistræde 25, 1208 København K, www.kasia.dk

 

Share This